Meizu Live features Unknown. Help us by suggesting a value. battery.
| Fit i | In-ear (26 others) |
| Weight i | 27 g (1 other) |
| Has a detachable cable i | ✖ |
| Water resistance i | Water resistant (23 others) |
| Can be folded i | ✖ |
| Has a tangle free cable i | ✔ (296 others) |
| Travel bag is included i | ✖ |
| Has active noise cancellation (anc) i | ✖ |
| Lowest frequency i | 20 Hz (287 others) |
| Highest frequency i | 40000 Hz (106 others) |
| Impedance i | 18 Ohms (10 others) |
| Sound pressure level i | 97 dB/mW (11 others) |
| Has a neodymium magnet i | ✖ |
| Has passive noise reduction i | ✔ (420 others) |
| Has a battery level indicator i | ✖ |
| Has a rechargeable battery i | ✖ |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Connectivity i | Wired (175 others) |
| Has a 3.5mm male connector i | ✖ |