| Volume i | 7560 cm³ (1 other) |
| Weight i | 215 g |
| Lowest potential operating temperature i | 0 °C (51 others) |
| Maximum operating temperature i | 40 °C (91 others) |
| Height i | 70 mm (6 others) |
| Thickness i | 300 mm (1 other) |
| Width i | 360 mm (2 others) |
| Maximum Flight Time i | 46 min (4 others) |
| Maximum Flight Distance i | 0.5 km (4 others) |
| Intelligent Flight Modes i | ✔ (91 others) |
| Return to home (rth) i | ✔ (99 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✖ |
| Has a removable battery i | ✔ (112 others) |