Sony a1 features Bionz XR processor, 3" display, 2280 mAh battery, 50.1 MP main camera.
Against the Alpha 7 IV + FE 24-105mm f/4 G OSS, weighs 79g more at 737g, and sports a 50MP main camera versus 33MP. Compared to the Alpha 7 IV + FE 50mm F1.8, the a1 weighs 79g more at 737g, while sports a 50MP main camera versus 33MP. The Alpha a7 III weighs 87g more at 737g, and the Alpha 7 IV + FE 28-70mm F3.5-5.6 OSS weighs 79g more at 737g.
| Type i | MirrorlessSony a1 |
| Viewfinder i | Electronic viewfinder (EVF)Sony a1 |
| Is weather sealed (splashproof) i | ✔ (258 others) |
| Screen resolution i | 1440k dots (11 others) |
| Has a flip out screen i | ✔ (343 others) |
| Viewfinder coverage i | 100% (310 others) |
| Screen Size i | 3" (428 others) |
| Weight i | 737 g |
| Sensor size i | Full frame (147 others) |
| Lens mount i | Sony ESony a1 |
| Focus points i | 759 (17 others) |
| Megapixels (main camera) i | 50.1 MP (1 other) |
| Maximum expanded iso i | 102400 ISO (63 others) |
| Has sensor shift stabilization i | ✔ (210 others) |
| Continuous shooting (mechanical) i | 30 fps (16 others) |
| Has af tracking i | ✔ (490 others) |
| Video recording (main camera) i | 4320 x 30 fps (16 others) |
| Has phase detection autofocus for videos i | ✔ (240 others) |
| Has continuous autofocus when recording movies i | ✔ (504 others) |
| Has a microphone input i | ✔ (334 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has a stereo microphone i | ✔ (448 others) |
| Has Timelapse Function i | ✔ (289 others) |
| Movie bitrate i | 600 Mbps (16 others) |
| Number of microphones i | 2 (268 others) |
| Battery life (cipa) i | 530 shots (2 others) |
| Has a removable battery i | ✔ (571 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (585 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (585 others) |
| Battery Power i | 2280 mAh (38 others) |
| Usb version i | 3.2 (78 others) |