Xiaomi TV S Mini LED 75" features 75" display, 1200 nits brightness.
Against the Mi TV Lux Transparent Edition 55", features a larger 75" display versus 55". Compared to the Mi TV P1 50", the TV S Mini LED 75" features a larger 75" display versus 50", while weighs 17g more at 27g. The Mi LED TV 4 55" features a larger 75" display versus 65", and the Mi TV Master has a more compact 75" screen.
| Display Resolution i | 4K (UHD) (691 others) |
| Display Type i | Mini-LED, LED-backlit, LCD (12 others) |
| Screen Size i | 75" (35 others) |
| Resolution i | 3840 x 2160 px (687 others) |
| Pixel Density i | 59 ppi (106 others) |
| Display colors i | 1070 million (492 others) |
| Bit depth i | 10-bit (591 others) |
| Brightness (typical) i | 1200 nits (1 other) |
| Has bluetooth i | ✔ (732 others) |
| Hdmi version i | HDMI 2.1 (479 others) |
| HDMI Ports i | 3 (253 others) |
| Supports wi fi i | ✔ (804 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) (51 others) |
| Bluetooth Version i | 5.2 (122 others) |
| USB Ports i | 2 (439 others) |
| Rj45 ports i | 1 (525 others) |
| Audio output power i | 2 x 12.5W |
| Supports digital out i | ✔ (744 others) |
| Has srs theatersound hd i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (791 others) |
| Has dolby atmos i | ✔ (459 others) |
| Width i | 1.67 m (77 others) |
| Weight i | 26.5 kg (2 others) |
| Thickness i | 85 mm (17 others) |
| Height i | 966 mm (5 others) |
| Volume i | 137041.59 cm³ |
| Supports vesa mount i | ✔ (610 others) |
| Maximum operating temperature i | 40 °C (209 others) |
| Lowest potential operating temperature i | 0 °C (187 others) |