Xiaomi Mi TV Q1 75” features 1GB RAM with 32GB storage, 74.5" display, 1000 nits brightness.
5" screen. Against the TV S Mini LED 75", has a more compact 74.5" screen. Compared to the Mi TV Lux Transparent Edition 55", the Mi TV Q1 75” has 1GB RAM compared to Mi TV Lux Transparent Edition 55"'s 3GB, while features a larger 74.5" display versus 55". The Mi TV P1 50" has 1GB RAM compared to Mi TV P1 50"'s 2GB, and the Mi LED TV 4 55" features a larger 74.5" display versus 65".
| Display Resolution i | 4K (UHD) (691 others) |
| Display Type i | QLED, LCD (14 others) |
| Screen Size i | 74.5" (81 others) |
| Resolution i | 3840 x 2160 px (687 others) |
| Pixel Density i | 59.14 ppi (1 other) |
| Display colors i | 1074 million (96 others) |
| Bit depth i | 10-bit (591 others) |
| Brightness (typical) i | 1000 nits (37 others) |
| Contrast ratio i | 100:1 |
| Has bluetooth i | ✔ (732 others) |
| Hdmi version i | HDMI 2.1 (479 others) |
| HDMI Ports i | 3 (253 others) |
| Supports wi fi i | ✔ (804 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (61 others) |
| Bluetooth Version i | 5 (192 others) |
| USB Ports i | 2 (439 others) |
| Audio output power i | 6 x 5W |
| Has stereo speakers i | ✔ (791 others) |
| Width i | 1.67 m (77 others) |
| Weight i | 31.3 kg |
| Thickness i | 79.2 mm |
| Height i | 969.8 mm |
| Maximum operating temperature i | 40 °C (209 others) |
| Lowest potential operating temperature i | 0 °C (187 others) |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Hdmi ports (side) i | 3 (24 others) |
| Internal Storage i | 32GB (4 others) |
| Supports ethernet i | ✔ (56 others) |
| Usb ports (side) i | 2 (44 others) |
| Supports text to speech i | ✔ (7 others) |
| RAM i | 1GB |