Philips 70PUL7553/F7 70" features 69.5" display, Unknown. Help us by suggesting a value. brightness.
| Display Resolution i | 4K (UHD) (691 others) |
| Display Type i | LED-backlit, LCD (283 others) |
| Screen Size i | 69.5" (3 others) |
| Resolution i | 3840 x 2160 px (687 others) |
| Pixel Density i | 63 ppi (5 others) |
| Display colors i | 1070 million (492 others) |
| Bit depth i | 10-bit (591 others) |
| Contrast ratio i | 5000:1 (50 others) |
| Has bluetooth i | ✔ (732 others) |
| HDMI Ports i | 3 (253 others) |
| Supports wi fi i | ✔ (804 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) (306 others) |
| Bluetooth Version i | 5 (192 others) |
| USB Ports i | 1 (116 others) |
| Rj45 ports i | 1 (525 others) |
| Audio output power i | 2 x 10W (300 others) |
| Supports digital out i | ✔ (744 others) |
| Has srs theatersound hd i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (791 others) |
| Has dolby atmos i | ✖ |
| Width i | 1.58 m (1 other) |
| Weight i | 22.6 kg |
| Thickness i | 88.9 mm (9 others) |
| Height i | 886.5 mm |
| Volume i | 124306.78 cm³ |
| Supports vesa mount i | ✔ (610 others) |
| Maximum operating temperature i | 40 °C (209 others) |
| Lowest potential operating temperature i | 5 °C (177 others) |
| Has a front camera i | ✖ |