Hisense 85S7N 85" features 74.5" display, Unknown. Help us by suggesting a value. brightness.
| Display Resolution i | 4K (UHD) (691 others) |
| Display Type i | QLED, LED-backlit, LCD (120 others) |
| Screen Size i | 74.5" (81 others) |
| Resolution i | 3840 x 2160 px (687 others) |
| Pixel Density i | 59 ppi (106 others) |
| Display colors i | 1070 million (492 others) |
| Bit depth i | 10-bit (591 others) |
| Has bluetooth i | ✔ (732 others) |
| Hdmi version i | HDMI 2.1 (479 others) |
| HDMI Ports i | 4 (494 others) |
| Supports wi fi i | ✔ (804 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) (306 others) |
| Bluetooth Version i | 5.3 (50 others) |
| USB Ports i | 2 (439 others) |
| Rj45 ports i | 1 (525 others) |
| Supports dolby digital i | ✖ |
| Supports digital out i | ✔ (744 others) |
| Has srs theatersound hd i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (791 others) |
| Width i | 1.69 m (4 others) |
| Weight i | 35.79 kg (1 other) |
| Thickness i | 35.6 mm (2 others) |
| Height i | 977.9 mm (2 others) |
| Volume i | 58980.59 cm³ |
| Supports vesa mount i | ✔ (610 others) |