| Screen Size i | 1.28" (3 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (55 others) |
| Water resistance i | Waterproof (183 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (65 others) |
| Resolution i | 176 x 176 px (10 others) |
| Watch Band Is Replaceable i | ✔ (161 others) |
| Has a touch screen i | ✔ (96 others) |
| Weight i | 48 g |
| Has gps i | ✔ (172 others) |
| Has A Heart Rate Monitor i | ✔ (180 others) |
| Has an accelerometer i | ✔ (164 others) |
| Has a compass i | ✔ (151 others) |
| Has A Route Tracker i | ✔ (166 others) |
| Tracks Distance i | ✔ (190 others) |
| Measures Pace i | ✔ (185 others) |
| Tracks Your Sleep i | ✔ (158 others) |
| Has multi sport mode i | ✔ (151 others) |
| Tracks Elevation i | ✔ (158 others) |
| Tracks Steps Taken i | ✔ (181 others) |
| Is compatible with ios i | ✔ (170 others) |
| Is compatible with android i | ✔ (169 others) |
| Bluetooth Version i | 4.2 (7 others) |
| Has nfc i | ✖ |
| Battery Power i | 200 mAh |
| Battery Life i | 13 days (1 other) |
| Battery life with gps on i | 23 hours |
| Battery life in power save mode i | 2160 hours |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (176 others) |
| Provides Activity Reports i | ✔ (173 others) |
| Has Inactivity Alerts i | ✔ (146 others) |
| Counts How Many Calories You've Burned i | ✔ (188 others) |
| Has Goal Setting i | ✔ (172 others) |
| Has Achievements i | ✔ (162 others) |
| Free App i | ✔ (156 others) |
| Has Exercise Diary i | ✔ (157 others) |
| Ad free i | ✔ (155 others) |
| Has Weight Tracking i | ✔ (104 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (202 others) |
| Compatible With External Heart Rate Monitors i | ✔ (156 others) |
| Has Passcode i | ✔ (11 others) |