Huawei TalkBand B3 features 0.73" display, 91 mAh battery.
73" screen. Against the Watch Ultimate 2, has a more compact 0.73" screen. Compared to the Watch 5, the TalkBand B3 has a more compact 0.73" screen. The Watch Fit 4 Pro has a more compact 0.73" screen, and the Watch GT 6 has a more compact 0.73" screen.
| Screen Size i | 0.73" (1 other) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (306 others) |
| Water resistance i | Water resistant (95 others) |
| Resolution i | 120 x 128 px |
| Has an accelerometer i | ✔ (406 others) |
| Tracks Your Sleep i | ✔ (377 others) |
| Tracks Distance i | ✔ (386 others) |
| Tracks Steps Taken i | ✔ (414 others) |
| Measures Pace i | ✔ (346 others) |
| Provides Sleep Reports i | ✔ (369 others) |
| Detects Activities Automatically i | ✔ (351 others) |
| Has A Route Tracker i | ✔ (316 others) |
| Tracks Elevation i | ✔ (289 others) |
| Is compatible with ios i | ✔ (351 others) |
| Is compatible with android i | ✔ (390 others) |
| Bluetooth Version i | 4.1 (18 others) |
| Has nfc i | ✖ |
| Battery Life i | 4 days (13 others) |
| Battery Power i | 91 mAh |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (404 others) |
| Provides Activity Reports i | ✔ (393 others) |
| Counts How Many Calories You've Burned i | ✔ (396 others) |
| Has Goal Setting i | ✔ (381 others) |
| Has Achievements i | ✔ (377 others) |
| Free App i | ✔ (350 others) |
| Has Exercise Diary i | ✔ (347 others) |
| Ad free i | ✔ (308 others) |
| Has Coaching i | ✔ (208 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (400 others) |
| Maximum bluetooth range i | 10 m (26 others) |
| Has Auto Pause i | ✔ (214 others) |
| Has Passcode i | ✔ (214 others) |
| Compatible With Smart Scales i | ✔ (209 others) |
| Compatible With External Heart Rate Monitors i | ✔ (232 others) |