Huawei Honor Watch Dream features ✖ processor, 1.2" display, 178 mAh battery.
2" screen. Against the Watch Ultimate 2, has 178mAh battery compared to Watch Ultimate 2's 867mAh, and has a more compact 1.2" screen. Compared to the Watch 5, the Watch Dream has 178mAh battery compared to Watch 5's 867mAh, while has a more compact 1.2" screen. The Watch Fit 4 Pro has a more compact 1.2" screen, and the Watch GT 6 has 178mAh battery compared to Watch GT 6's 867mAh.
| Screen Size i | 1.2" (43 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (306 others) |
| Water resistance i | Waterproof (292 others) |
| Waterproof depth rating i | 50 m (215 others) |
| Always on display i | ✖ |
| Pixel Density i | 326 ppi (84 others) |
| Resolution i | 390 x 390 px (22 others) |
| Monitors Blood Oxygenation Levels i | ✖ |
| Has A Heart Rate Monitor i | ✔ (378 others) |
| Has gps i | ✔ (314 others) |
| Has an accelerometer i | ✔ (406 others) |
| Has A Temperature Sensor i | ✖ |
| Has a compass i | ✖ |
| Has A Barometer i | ✔ (242 others) |
| Has a gyroscope i | ✔ (291 others) |
| Has A Cadence Sensor i | ✖ |
| Tracks Your Sleep i | ✔ (377 others) |
| Tracks Distance i | ✔ (386 others) |
| Tracks Steps Taken i | ✔ (414 others) |
| Measures Pace i | ✔ (346 others) |
| Provides Sleep Reports i | ✔ (369 others) |
| Detects Activities Automatically i | ✔ (351 others) |
| Has A Route Tracker i | ✖ |
| Tracks Elevation i | ✔ (289 others) |
| Has multi sport mode i | ✔ (200 others) |
| Has a cellular module i | ✖ |
| Is compatible with ios i | ✔ (351 others) |
| Is compatible with android i | ✔ (390 others) |
| Bluetooth Version i | 4.2 (55 others) |
| Supports wi fi i | ✖ |
| Supports ant+ i | ✖ |
| Has nfc i | ✖ |
| Battery Life i | 7 days (31 others) |
| Battery Power i | 178 mAh (2 others) |
| Charge time i | 2 hours (81 others) |
| Battery life with gps on i | 10 hours (5 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (404 others) |
| Has A Solar Power Battery i | ✖ |
| Provides Activity Reports i | ✔ (393 others) |
| Has Inactivity Alerts i | ✖ |
| Counts How Many Calories You've Burned i | ✔ (396 others) |
| Has Goal Setting i | ✔ (381 others) |
| Has Achievements i | ✔ (377 others) |
| Free App i | ✔ (350 others) |
| Has Exercise Diary i | ✔ (347 others) |
| Ad free i | ✔ (308 others) |
| Has Coaching i | ✔ (208 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (400 others) |
| Has Auto Pause i | ✔ (214 others) |
| Has Passcode i | ✔ (214 others) |
| Compatible With Smart Scales i | ✔ (209 others) |
| Compatible With External Heart Rate Monitors i | ✔ (232 others) |
| Is compatible with windows i | ✖ |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Is compatible with mac os x i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |