Emporio Armani Smartwatch 3 features ✖ processor, 1.28" display, 400 mAh battery.
| Screen Size i | 1.28" (17 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (306 others) |
| Water resistance i | Waterproof (292 others) |
| Waterproof depth rating i | 30 m (20 others) |
| Always on display i | ✔ (295 others) |
| Resolution i | 390 x 390 px (22 others) |
| Has A Heart Rate Monitor i | ✔ (378 others) |
| Has gps i | ✔ (314 others) |
| Has an accelerometer i | ✔ (406 others) |
| Has A Temperature Sensor i | ✖ |
| Has a compass i | ✔ (284 others) |
| Has A Barometer i | ✖ |
| Has a gyroscope i | ✔ (291 others) |
| Has A Cadence Sensor i | ✖ |
| Tracks Distance i | ✔ (386 others) |
| Tracks Steps Taken i | ✔ (414 others) |
| Detects Activities Automatically i | ✔ (351 others) |
| Has multi sport mode i | ✔ (200 others) |
| Has a cellular module i | ✔ (104 others) |
| Is compatible with ios i | ✔ (351 others) |
| Is compatible with android i | ✔ (390 others) |
| Supports wi fi i | ✖ |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (149 others) |
| Supports ant+ i | ✖ |
| Sim cards i | 1 eSIM (99 others) |
| Has nfc i | ✔ (234 others) |
| Battery Life i | 2 days (41 others) |
| Battery Power i | 400 mAh (7 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (404 others) |
| Has Inactivity Alerts i | ✖ |
| Has Goal Setting i | ✔ (381 others) |
| Has Achievements i | ✔ (377 others) |
| Free App i | ✔ (350 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (400 others) |
| Is compatible with windows i | ✖ |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Is compatible with mac os x i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |