Amazfit Bip S Lite features 1.28" display, 200 mAh battery.
| Screen Size i | 1.28" (17 others) |
| Display Type i | LCD (105 others) |
| Water resistance i | Waterproof (292 others) |
| Atm rating i | 5 ATM (199 others) |
| Waterproof depth rating i | 50 m (215 others) |
| Always on display i | ✔ (295 others) |
| Resolution i | 178 x 178 px |
| Has A Heart Rate Monitor i | ✔ (378 others) |
| Has an accelerometer i | ✔ (406 others) |
| Tracks Your Sleep i | ✔ (377 others) |
| Tracks Distance i | ✔ (386 others) |
| Tracks Steps Taken i | ✔ (414 others) |
| Measures Pace i | ✔ (346 others) |
| Provides Sleep Reports i | ✔ (369 others) |
| Has A Route Tracker i | ✔ (316 others) |
| Has multi sport mode i | ✖ |
| Has a cellular module i | ✖ |
| Is compatible with ios i | ✔ (351 others) |
| Is compatible with android i | ✔ (390 others) |
| Bluetooth Version i | 5 (104 others) |
| Supports wi fi i | ✖ |
| Has nfc i | ✖ |
| Battery Life i | 30 days (1 other) |
| Battery Power i | 200 mAh (3 others) |
| Battery life in power save mode i | 2160 hours (1 other) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (404 others) |
| Provides Activity Reports i | ✔ (393 others) |
| Counts How Many Calories You've Burned i | ✔ (396 others) |
| Has Goal Setting i | ✔ (381 others) |
| Has Achievements i | ✔ (377 others) |
| Free App i | ✔ (350 others) |
| Has Exercise Diary i | ✔ (347 others) |
| Ad free i | ✔ (308 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (400 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has Passcode i | ✔ (214 others) |
| Compatible With External Heart Rate Monitors i | ✔ (232 others) |