| Volume i | 1048.45 cm³ |
| Drivers count i | 1 (120 others) |
| Driver Unit Size i | 44 mm (3 others) |
| Control panel placed on a device i | ✔ (663 others) |
| Water resistance i | Water resistant (271 others) |
| Highest frequency i | 20000 Hz (353 others) |
| Lowest frequency i | 120 Hz (7 others) |
| Charge time i | 2 hours (40 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (537 others) |
| Bluetooth Version i | 4 (64 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has an aux input i | ✔ (480 others) |