| Lan ports i | 7 (2 others) |
| Wan ports i | 1 (254 others) |
| USB Ports i | 1 (108 others) |
| Operating power consumption i | 11W (3 others) |
| Weight i | 610 g |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (59 others) |
| Wi fi bands i | Dual-band (194 others) |
| Wi fi speed i | 900 Mb/s (5 others) |
| Internal Storage i | 1024GB |
| Has a built in network firewall i | ✔ (280 others) |
| Wi fi security protocols i | WPA2 (146 others) |
| Has mac address filtering i | ✔ (264 others) |
| Has l2tp passthrough i | ✔ (233 others) |
| Has ipsec passthrough i | ✔ (177 others) |
| Has spi intrusion protection i | ✔ (224 others) |
| Has a network services filter i | ✔ (197 others) |