| Lan ports i | 4 (187 others) |
| Wan ports i | 1 (254 others) |
| Has outdoor capability i | ✖ |
| Release date i | 5 years ago10/26/2020 |
| Weight i | 525.4 g |
| Volume i | 2413.76 cm³ |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (80 others) |
| Wi fi bands i | Dual-band (194 others) |
| Wi fi speed i | 1200 Mb/s (12 others) |
| CPU Speed i | 2 x 0.88 GHz (2 others) |
| RAM i | 0.26GB (17 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (71 others) |
| Has dns relay i | ✖ |
| Internal Storage i | 0.13GB (23 others) |
| Has a built in network firewall i | ✔ (280 others) |
| Has dos protection i | ✖ |
| Wi fi security protocols i | WPA3 (117 others) |
| Has mac address filtering i | ✔ (264 others) |
| Has l2tp passthrough i | ✔ (233 others) |
| Has ipsec passthrough i | ✔ (177 others) |
| Has spi intrusion protection i | ✖ |
| Has a url filter i | ✔ (228 others) |
| Has a network services filter i | ✔ (197 others) |