| Lan ports i | 4 (187 others) |
| Wan ports i | 1 (254 others) |
| Has outdoor capability i | ✖ |
| USB Ports i | 1 (108 others) |
| Weight i | 523 g |
| Volume i | 1444.8 cm³ |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (80 others) |
| Wi fi bands i | Dual-band (194 others) |
| Wi fi speed i | 3000 Mb/s |
| CPU Speed i | 4 x 1.7 GHz (8 others) |
| RAM i | 0.5GB (2 others) |
| Has dns relay i | ✔ (143 others) |
| Internal Storage i | 0.26GB (43 others) |
| Has a built in network firewall i | ✔ (280 others) |
| Wi fi security protocols i | WPA, WPA2, WPA3 |
| Has mac address filtering i | ✔ (264 others) |
| Has l2tp passthrough i | ✔ (233 others) |
| Has ipsec passthrough i | ✔ (177 others) |
| Has spi intrusion protection i | ✔ (224 others) |
| Has a url filter i | ✔ (228 others) |
| Has a network services filter i | ✔ (197 others) |