| Has laser light source i | ✖ |
| Operating power consumption i | 50W (1 other) |
| Battery Life i | 3 hours (6 others) |
| Width i | 260 mm (5 others) |
| Output resolution i | 1080p (192 others) |
| Maximum projection size i | 100" (32 others) |
| HDMI Ports i | 1 (174 others) |
| Has bluetooth i | ✔ (273 others) |
| Supports wi fi i | ✔ (303 others) |
| USB Ports i | 1 (196 others) |
| Has chromecast built in i | ✖ |
| Has a vga connector i | ✖ |
| Bluetooth Version i | 4.2 (15 others) |