| Lamp life i | 3000 h (7 others) |
| Audible noise i | 30 dB (45 others) |
| Operating power consumption i | 250W (7 others) |
| Width i | 226 mm (2 others) |
| Ansi lumens i | 2500 lumens (17 others) |
| Has motorized focus i | ✔ (199 others) |
| Maximum projection size i | 300" (129 others) |
| Has motorized zoom i | ✔ (90 others) |
| Zoom ratio i | 1.7:1 (2 others) |
| USB Ports i | 0 (11 others) |
| Has a vga connector i | ✔ (108 others) |
| Resolution i | 1400 x 1050 px (3 others) |
| Optical zoom i | 1.7x (1 other) |
| Screen Size i | 0.7" (2 others) |