Samsung Galaxy S4 Mini Plus features Qualcomm Snapdragon 410 MSM8916 processor, 1.5GB RAM with 8GB storage, 4.3" display, 1900 mAh battery, 8 MP main camera.
5GB RAM compared to S25 Ultra's 12GB, while offers 8GB storage compared to 1024GB, while has 1,900mAh battery compared to S25 Ultra's 5,000mAh, while has a more compact 4.3" screen, while is 111g lighter. Against the S25, scores 99% lower in performance benchmarks, and has 1.5GB RAM compared to S25's 12GB, and offers 8GB storage compared to 512GB, and has 1,900mAh battery compared to S25's 4,000mAh, and has a more compact 4.3" screen, and is 55g lighter. Compared to the S23 Ultra, the S4 Mini Plus scores 98% lower in performance benchmarks, while has 1.5GB RAM compared to S23 Ultra's 12GB. The S24 Ultra scores 99% lower in performance benchmarks, and the Z Fold 7 scores 99% lower in performance benchmarks.
| Weight i | 107 g |
| Thickness i | 8.94 mm |
| Width i | 61.3 mm |
| Height i | 124.6 mm |
| Volume i | 68.28 cm³ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 4.3" (13 others) |
| Pixel Density i | 256 ppi (1 other) |
| Resolution i | 540 x 960 px (4 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Internal Storage i | 8GB (19 others) |
| RAM i | 1.5GB (5 others) |
| Antutu benchmark score i | 25486 |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 410 MSM8916 (6 others) |
| Gpu name i | Adreno 306 (6 others) |
| CPU Speed i | 4 x 1.2 GHz (Qualcomm Snapdragon 410 MSM8916) (6 others) |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (53 others) |
| Megapixels (front camera) i | 1.9MP (2 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (384 others) |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Battery Power i | 1900 mAh |
| Has a removable battery i | ✔ (153 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has A Radio i | ✔ (595 others) |
| Number of microphones i | 2 (568 others) |
| Release date i | 10 years ago06/01/2015 |
| Has 5g support i | ✖ |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (429 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (243 others) |
| Bluetooth Version i | 4 (138 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (780 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has xess (xmx) i | ✖ |