Samsung Galaxy S features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 0.51GB RAM with 4GB storage, 4" display, 1500 mAh battery, 5 MP main camera.
51GB RAM compared to S25 Ultra's 12GB, while offers 4GB storage compared to 1024GB, while has 1,500mAh battery compared to S25 Ultra's 5,000mAh, while has a more compact 4" screen, while is 98g lighter. Against the S25, scores 100% lower in performance benchmarks, and has 0.51GB RAM compared to S25's 12GB, and offers 4GB storage compared to 512GB, and has 1,500mAh battery compared to S25's 4,000mAh, and has a more compact 4" screen, and is 42g lighter. Compared to the S23 Ultra, the S scores 100% lower in performance benchmarks, while has 0.51GB RAM compared to S23 Ultra's 12GB. The S24 Ultra scores 100% lower in performance benchmarks, and the Z Fold 7 scores 100% lower in performance benchmarks.
| Weight i | 120 g (3 others) |
| Thickness i | 10.5 mm (6 others) |
| Width i | 63.1 mm (1 other) |
| Height i | 121.5 mm (1 other) |
| Volume i | 80.5 cm³ (1 other) |
| Display Type i | LCD (61 others) |
| Screen Size i | 4" (8 others) |
| Pixel Density i | 233 ppi (2 others) |
| Resolution i | 480 x 800 px (13 others) |
| Internal Storage i | 4GB (2 others) |
| RAM i | 0.51GB (1 other) |
| Antutu benchmark score i | 290 (1 other) |
| CPU Speed i | 1 x 1 GHz (5 others) |
| Megapixels (main camera) i | 5 MP (15 others) |
| Megapixels (front camera) i | 0.3MP (12 others) |
| Video recording (main camera) i | 480 x 30 fps (2 others) |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Battery Power i | 1500 mAh (4 others) |
| Has a removable battery i | ✔ (153 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has A Radio i | ✔ (595 others) |
| Number of microphones i | 1 (84 others) |
| Release date i | 13 years ago09/01/2012 (5 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (171 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 3 (14 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (780 others) |
| Has a built in fm transmitter i | ✖ |
| Has a 24p cinema mode i | ✖ |
| Is a system camera i | ✖ |