Razer DeathAdder V3 offers a balanced combination of features.
When compared to competing devices, the Razer DeathAdder V3 is 23g lighter. Against the Razer Basilisk V3 Pro 35K from the manufacturer, the Razer DeathAdder V3 is 53g lighter. Versus the ROG Chakram X, the Razer DeathAdder V3 is 68g lighter. When matched against the Razer Cobra Pro from the manufacturer, it is 18g lighter, while the EVGA X15 comparison shows it is 51g lighter.
| Polling rate i | 8000 Hz (65 others) |
| Maximum speed i | 750 IPS (49 others) |
| Maximum acceleration i | 70G (13 others) |
| Maximum dpi i | 30000 DPI (27 others) |
| Minimum dpi i | 100 DPI (118 others) |
| Has adjustable dpi i | ✔ (349 others) |
| Type i | Gaming (247 others) |
| Connection type i | USB (58 others) |
| Sensor i | Razer Focus Pro 30K (7 others) |
| Onboard memory profiles i | 5 (49 others) |
| Has gesture support i | ✖ |
| Warranty period i | 2 years (32 others) |
| Release date i | 2 years ago02/21/2023 |
| Number of buttons i | 6 (162 others) |
| Number of side buttons i | 2 (253 others) |
| Number of programmable buttons i | 6 (126 others) |
| Has a dpi switching button i | ✔ (331 others) |
| Has a profile switching button i | ✖ |
| Orientation i | Right-handed (220 others) |
| Weight i | 59 g (10 others) |
| Has rgb lighting i | ✖ |
| Has a tilting scroll wheel i | ✖ |
| Has a thumb scroll wheel i | ✖ |
| Has extra weights i | ✖ |
| Volume i | 382.98 cm³ (2 others) |
| Thickness i | 44 mm (6 others) |