Lenovo Legion M5 Pro offers a balanced combination of features.
Against the Legion M600s Qi, weighs 24g more at 93g.
When compared to competing devices, the Legion M5 Pro is 19g lighter. Against the ROG Chakram X from Asus, the Legion M5 Pro is 34g lighter. Versus the Razer Cobra Pro, the Legion M5 Pro weighs 16g more at 93g. When matched against the EVGA X15 from the manufacturer, it is 17g lighter.
| Polling rate i | 1000 Hz (172 others) |
| Maximum speed i | 400 IPS (67 others) |
| Maximum acceleration i | 50G (193 others) |
| Maximum dpi i | 25600 DPI (10 others) |
| Minimum dpi i | 100 DPI (118 others) |
| Has adjustable dpi i | ✔ (349 others) |
| Type i | Gaming (247 others) |
| Connection type i | USB, 2.4GHz wireless (35 others) |
| Onboard memory profiles i | 5 (49 others) |
| Has gesture support i | ✖ |
| Battery Life i | 80 hours (10 others) |
| Can use while charging i | ✔ (223 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (156 others) |
| Warranty period i | 2 years (32 others) |
| Number of buttons i | 6 (162 others) |
| Number of side buttons i | 2 (253 others) |
| Number of programmable buttons i | 6 (126 others) |
| Has a dpi switching button i | ✔ (331 others) |
| Has a profile switching button i | ✔ (75 others) |
| Orientation i | Right-handed (220 others) |
| Weight i | 93 g (3 others) |
| Has rgb lighting i | ✔ (145 others) |
| Has a tilting scroll wheel i | ✖ |
| Has a thumb scroll wheel i | ✖ |
| Has extra weights i | ✖ |
| Cable length i | 1.8 m (135 others) |
| Volume i | 364.49 cm³ |
| Thickness i | 41 mm (8 others) |