Lenovo Legion M5 offers a balanced combination of features.
Against the Legion M600s Qi, weighs 28g more at 97g.
When compared to competing devices, the Legion M5 weighs 15g more at 97g. Against the Razer Basilisk V3 Pro 35K from the manufacturer, the Legion M5 is 15g lighter. Versus the ROG Chakram X, the Legion M5 is 30g lighter. When matched against the Razer Cobra Pro from the manufacturer, it weighs 20g more at 97g.
| Polling rate i | 1000 Hz (172 others) |
| Maximum speed i | 1000 IPS (7 others) |
| Maximum acceleration i | 40G (45 others) |
| Maximum dpi i | 8000 DPI (2 others) |
| Minimum dpi i | 800 DPI (65 others) |
| Has adjustable dpi i | ✔ (349 others) |
| Type i | Gaming (247 others) |
| Connection type i | USB, 2.4GHz wireless (35 others) |
| Sensor i | PixArt PAW3325 (1 other) |
| Onboard memory profiles i | 5 (49 others) |
| Has gesture support i | ✖ |
| Battery Life i | 80 hours (10 others) |
| Can use while charging i | ✔ (223 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (156 others) |
| Warranty period i | 2 years (32 others) |
| Number of buttons i | 6 (162 others) |
| Number of side buttons i | 2 (253 others) |
| Number of programmable buttons i | 6 (126 others) |
| Has a dpi switching button i | ✔ (331 others) |
| Has a profile switching button i | ✔ (75 others) |
| Orientation i | Right-handed (220 others) |
| Weight i | 97 g (4 others) |
| Has rgb lighting i | ✔ (145 others) |
| Has a tilting scroll wheel i | ✖ |
| Has a thumb scroll wheel i | ✖ |
| Has extra weights i | ✖ |
| Cable length i | 1.8 m (135 others) |
| Volume i | 343.73 cm³ |
| Thickness i | 42 mm (19 others) |