Asus ProArt PA27AQ 27" features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 27" display, 350 nits brightness, Unknown. Help us by suggesting a value. refresh rate.
Against the ROG Swift OLED PG32UCDM3 32", has 65% dimmer display at 350 nits compared to ROG Swift OLED PG32UCDM3 32"'s 1,000 nits, and has a more compact 27" screen. Compared to the ProArt Display OLED PA32UCDM 32", the ProArt PA27AQ 27" has a more compact 27" screen. The ProArt Display PA329CRV 32" has a more compact 27" screen.
| Display Type i | IPS, LCD, LED-backlitAsus ProArt PA27AQ 27" |
| Response time i | 6 ms (21 others) |
| Screen Size i | 27" (186 others) |
| Resolution i | 2560 x 1440 px (135 others) |
| Pixel Density i | 108 ppi (74 others) |
| Type i | Photo/video editingAsus ProArt PA27AQ 27" |
| Release date i | 9 years ago01/09/2017 |
| Supports total tilt i | ✔ (615 others) |
| Has A Swivel Stand i | ✔ (400 others) |
| Supports vesa mount i | ✔ (647 others) |
| Height i | 379.7 mm |
| Width i | 640.8 mm |
| Thickness i | 240 mm (2 others) |
| Brightness (typical) i | 350 nits (83 others) |
| Display colors i | 1073.7 million (6 others) |
| Bit depth i | 10-bit (253 others) |
| Adobe rgb coverage i | 99% (30 others) |
| Displayport outputs i | 1 (464 others) |
| Has a dvi connector i | ✔ (25 others) |
| Usb version i | 3 (73 others) |
| Operating power consumption i | 49W (3 others) |
| Standby power consumption i | 0.5W (435 others) |
| Height adjustment range i | 13 cm (41 others) |
| Supports hdr10 i | ✔ (7 others) |
| Usb ports (side) i | 6 |
| Hdmi ports (side) i | 2 (1 other) |
| Has an external memory slot i | ✔ (15 others) |