| Release date i | 4 years ago09/10/2021 (2 others) |
| Gpu name i | Mali G57 MP1 (5 others) |
| GPU Clock Speed i | 850 MHz (24 others) |
| Semiconductor size i | 12 nm (48 others) |
| Supports 64 bit i | ✔ (373 others) |
| CPU Speed i | 2 x 2.2 GHz & 6 x 1.8 GHz (5 others) |
| Cpu threads i | 8 threads (244 others) |
| Uses big.little technology i | ✔ |
| L3 Cache i | 1 MB (17 others) |
| Ram speed i | 1866 MHz (34 others) |
| Ddr memory version i | 4 (131 others) |
| Maximum memory amount i | 14GB (4 others) |
| Maximum memory bandwidth i | 14.93 GB/s (4 others) |
| Emmc version i | 5.1 (113 others) |