| Release date i | 10 years ago08/01/2015 (1 other) |
| GPU Clock Speed i | 650 MHz (ARM Cortex-A53) (30 others) |
| Directx version i | DirectX 11 (Qualcomm Adreno 405) (1 other) |
| Semiconductor size i | 28 nm (89 others) |
| Supports 64 bit i | ✔ (373 others) |
| CPU Speed i | 8 x 1.5 GHz (2 others) |
| Maximum memory bandwidth i | 6.4 GB/s (10 others) |
| Memory channels i | 1 (20 others) |
| Supports ecc memory i | ✖ |
| Pixel rate i | 4.8 GPixel/s (Qualcomm Adreno 405) (5 others) |
| Has xess (xmx) i | ✖ |