| Release date i | 1 year ago05/15/2024 |
| GPU Clock Speed i | 950 MHz (23 others) |
| Directx version i | DirectX 12 (201 others) |
| Semiconductor size i | 4 nm (59 others) |
| Supports 64 bit i | ✔ (373 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3.1 GHz & 3 x 3 GHz & 4 x 2 GHz (1 other) |
| Cpu threads i | 8 threads (244 others) |
| Uses big.little technology i | ✔ |
| Uses hmp i | ✔ (152 others) |
| Ddr memory version i | 5 (109 others) |
| Maximum memory amount i | 16GB (69 others) |
| Maximum memory bandwidth i | 51.2 GB/s (18 others) |
| Memory channels i | 4 (41 others) |