Samsung Notebook 9 Pen 13" features ✔ processor, 16GB RAM with ✔ storage, 13.3" display, Unknown. Help us by suggesting a value. battery, Unknown. Help us by suggesting a value. brightness.
3GHz / Nvidia GeForce RTX 4070 Laptop / 32GB RAM / 2TB SSD's 32GB, while has a more compact 13.3" screen, while weighs 993g more at 995g. Against the Book4 Ultra 16" Intel Core Ultra 9 185H 2.3GHz / Nvidia GeForce RTX 4070 Laptop / 32GB RAM / 1TB SSD, has 16GB RAM compared to Book4 Ultra 16" Intel Core Ultra 9 185H 2.3GHz / Nvidia GeForce RTX 4070 Laptop / 32GB RAM / 1TB SSD's 32GB, and has a more compact 13.3" screen, and weighs 993g more at 995g. Compared to the Book4 Pro 360 16" Intel Core Ultra 7 155H 1.4GHz / 16GB RAM / 512GB SSD, the Notebook 9 Pen 13" has a more compact 13.3" screen, while weighs 993g more at 995g. The Book4 Pro 360 16" Intel Core Ultra 7 155H 1.4GHz / 16GB RAM / 1TB SSD has a more compact 13.3" screen, and the Book5 Pro 360 16" Intel Core Ultra 7 256V 2.2GHz / 16GB RAM / 1TB SSD has a more compact 13.3" screen.
| Weight i | 995 g |
| Width i | 310.5 mm |
| Height i | 206.6 mm |
| Thickness i | 16.5 mm (4 others) |
| Screen Size i | 13.3" (106 others) |
| Resolution i | 1920 x 1080 px (206 others) |
| Display Type i | IPS, LCD, LED-backlit (168 others) |
| Has a touch screen i | ✔ (349 others) |
| RAM i | 16GB (322 others) |
| Uses Flash Storage i | ✔ (847 others) |
| Internal Storage i | 512GB (204 others) |
| CPU Speed i | 4 x 1.8 GHz (Intel Core i7-8550U) (7 others) |
| Cpu threads i | 8 threads (Intel Core i7-8550U) (7 others) |
| Geekbench 5 Result (multi) i | 2557 (Intel Core i7-8550U) (7 others) |
| Geekbench 5 Result (single) i | 860 (Intel Core i7-8550U) (7 others) |
| Passmark result i | 5896 (Intel Core i7-8550U) (7 others) |
| Passmark result (single) i | 2044 (Intel Core i7-8550U) (7 others) |
| Cinebench r20 (multi) result i | 1211 (Intel Core i7-8550U) (7 others) |
| Cinebench r20 (single) result i | 354 (Intel Core i7-8550U) (7 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (6 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (6 others) |
| Has a cellular module i | ✔ (3 others) |
| Passmark result (overclocked) i | 5969 (Intel Core i7-8550U) (7 others) |
| Blender (classroom) Result i | 2142.37 seconds (Intel Core i7-8550U) (7 others) |
| Blender (bmw27) Result i | 734.74 seconds (Intel Core i7-8550U) (7 others) |
| Bus transfer rate i | 4 GT/s (Intel Core i7-8550U) (7 others) |
| Turbo boost version i | 2 (Intel Core i7-8550U) (7 others) |
| L3 Core i | 2 MB/core (Intel Core i7-8550U) (6 others) |