Framework Laptop 13 features ✔ processor, 32GB RAM with ✔ storage, 13.5" display, Unknown. Help us by suggesting a value. battery, 400 nits brightness.
When compared to competing devices, the Framework Laptop 13 has a more compact 13.5" screen. Against the Legion 9i Gen 9 16" Intel Core i9-14900HX 2.2GHz / Nvidia GeForce RTX 4080 Laptop / 32GB RAM / 1TB SSD from Lenovo, the Framework Laptop 13 has 67% dimmer display at 400 nits compared to Legion 9i Gen 9 16" Intel Core i9-14900HX 2.2GHz / Nvidia GeForce RTX 4080 Laptop / 32GB RAM / 1TB SSD's 1,200 nits. Versus the Gigabyte Aorus Elite 16 AE6H (2025) 16", the Framework Laptop 13 has a more compact 13.5" screen. When matched against the MSI Stealth 16 AI Studio A1V (2024) 16" from the manufacturer, it has a more compact 13.5" screen, while the MSI Vector 16 HX AI A2XW (2025) 16" comparison shows it has a more compact 13.5" screen.
| Weight i | 1.3 kg (8 others) |
| Uses A Fanless Design i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✔ (761 others) |
| Warranty period i | 3 years (73 others) |
| Volume i | 1012.32 cm³ |
| Width i | 296 mm (4 others) |
| Height i | 228 mm (11 others) |
| Thickness i | 15 mm (53 others) |
| Screen Size i | 13.5" (19 others) |
| Resolution i | 2256 x 1504 px (10 others) |
| Pixel Density i | 200 ppi (4 others) |
| Has a touch screen i | ✖ |
| Brightness (typical) i | 400 nits (133 others) |
| Refresh Rate i | 60Hz (234 others) |
| Has anti reflection coating i | ✔ (366 others) |
| RAM i | 32GB (221 others) |
| Ram speed i | 5600 MHz (124 others) |
| Uses Flash Storage i | ✔ (847 others) |
| Internal Storage i | 1024GB (233 others) |
| CPU Speed i | 6 x 1.4 GHz & 8 x 0.9 GHz (Intel Core Ultra 7 165H) (4 others) |
| Cpu threads i | 22 threads (Intel Core Ultra 7 165H) (4 others) |
| Passmark result i | 25938 (Intel Core Ultra 7 165H) (1 other) |
| Passmark result (single) i | 3508 (Intel Core Ultra 7 165H) (1 other) |
| Usb 3.2 gen 2 ports (usb c) i | 2 |
| Usb 3.2 gen 2 ports (usb a) i | 2 |
| Usb 4 20gbps ports i | 0 (643 others) |
| Usb 4 40gbps ports i | 0 (228 others) |
| Thunderbolt 4 Ports i | 0 (284 others) |
| Usb 3.2 gen 1 ports (usb c) i | 0 |
| Usb 3.2 gen 1 ports (usb a) i | 0 |
| Thunderbolt 3 Ports i | 0 (608 others) |
| Has an hdmi output i | ✔ (665 others) |
| Battery size i | 61 Wh |
| Has sleep and charge usb ports i | ✖ |
| Has a magsafe power adapter i | ✖ |
| Usb 3.0 ports i | 0 |
| Thunderbolt Ports i | 0 (106 others) |