Dell 14 Plus 2-in-1 14" features ✔ processor, 32GB RAM with ✔ storage, 14" display, Unknown. Help us by suggesting a value. battery, 300 nits brightness.
When compared to competing devices, the Dell 14 Plus 2-in-1 14" has 45% dimmer display at 300 nits compared to Zenbook Pro 16X OLED UX7602BZ 16" Intel Core i9-13905H 2.6GHz / Nvidia GeForce RTX 4080 Laptop / 16GB RAM / 2TB SSD's 550 nits, while has a more compact 14" screen. Against the Legion 9i Gen 9 16" Intel Core i9-14900HX 2.2GHz / Nvidia GeForce RTX 4080 Laptop / 32GB RAM / 1TB SSD from Lenovo, the Dell 14 Plus 2-in-1 14" has 75% dimmer display at 300 nits compared to Legion 9i Gen 9 16" Intel Core i9-14900HX 2.2GHz / Nvidia GeForce RTX 4080 Laptop / 32GB RAM / 1TB SSD's 1,200 nits. Versus the Gigabyte Aorus Elite 16 AE6H (2025) 16", the Dell 14 Plus 2-in-1 14" has a more compact 14" screen. When matched against the MSI Stealth 16 AI Studio A1V (2024) 16" from the manufacturer, it has a more compact 14" screen, while the MSI Vector 16 HX AI A2XW (2025) 16" comparison shows it has a more compact 14" screen.
| Weight i | 1.61 kg (4 others) |
| Uses A Fanless Design i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✔ (761 others) |
| Volume i | 1135.42 cm³ |
| Width i | 314 mm (18 others) |
| Height i | 226 mm (9 others) |
| Thickness i | 16 mm (74 others) |
| Screen Size i | 14" (165 others) |
| Resolution i | 1920 x 1200 px (82 others) |
| Pixel Density i | 161 ppi (37 others) |
| Has a touch screen i | ✔ (349 others) |
| Brightness (typical) i | 300 nits (64 others) |
| Refresh Rate i | 60Hz (234 others) |
| Has anti reflection coating i | ✖ |
| RAM i | 32GB (221 others) |
| Ram speed i | 8533 MHz (13 others) |
| Uses Flash Storage i | ✔ (847 others) |
| Internal Storage i | 1024GB (233 others) |
| CPU Speed i | 4 x 3.3 GHz & 4 x 3.3 GHz (Intel Core Ultra 9 288V) (2 others) |
| Cpu threads i | 8 threads (Intel Core Ultra 9 288V) (2 others) |
| Passmark result i | 20136 (Intel Core Ultra 9 288V) (2 others) |
| Passmark result (single) i | 4312 (Intel Core Ultra 9 288V) (2 others) |
| Usb 3.2 gen 2 ports (usb c) i | 1 |
| Usb 3.2 gen 2 ports (usb a) i | 0 |
| Usb 4 20gbps ports i | 0 (643 others) |
| Usb 4 40gbps ports i | 1 (143 others) |
| Thunderbolt 4 Ports i | 1 (137 others) |
| Usb 3.2 gen 1 ports (usb c) i | 0 |
| Usb 3.2 gen 1 ports (usb a) i | 1 |
| Thunderbolt 3 Ports i | 0 (608 others) |
| Has an hdmi output i | ✔ (665 others) |
| Battery size i | 64 Wh (4 others) |
| Has sleep and charge usb ports i | ✔ (650 others) |
| Has a magsafe power adapter i | ✖ |
| Passmark result (overclocked) i | 20657 (Intel Core Ultra 9 288V) (2 others) |