| Keyboard Type i | Gaming, Mechanical (165 others) |
| Keyboard Layout Size i | Compact (60%) (27 others) |
| Profile i | Standard (183 others) |
| Connectivity i | Wired (93 others) |
| Connection type i | USB (92 others) |
| Polling rate i | 1000 Hz (162 others) |
| Mount Type i | Tray mount (14 others) |
| Designed for mac i | ✖ |
| Has a detachable cable i | ✔ (87 others) |
| Has rgb lighting i | ✔ (214 others) |
| Has A Backlit Keyboard i | ✔ (209 others) |
| Case Material i | Plastic, AluminumWooting 60HE Plus |
| Plate Material i | Steel (16 others) |
| Case Colors i | BlackWooting 60HE Plus |
| Has adjustable feet i | ✔ (228 others) |
| Includes a wrist rest i | ✖ |
| Backlight Facing Direction i | North-facing (55 others) |
| Switch Type i | Hall effectWooting 60HE Plus |
| Switch Feel i | LinearWooting 60HE Plus |
| Hot swappable switches i | ✔ (163 others) |
| Switch Name i | Lekker L60 (1 other) |
| Actuation Distance (min) i | 0.1 mm (57 others) |
| Actuation Distance (max) i | 4 mm (31 others) |
| Actuation Force i | 40 g (29 others) |
| Keyboard Layout i | ANSI (United States)Wooting 60HE Plus |
| Keycap Type i | PBT, Double-shotWooting 60HE Plus |
| Keycap Profile i | OEMWooting 60HE Plus |
| Uses a standard key layout i | ✔ (228 others) |
| Media Keys i | Via Fn keyWooting 60HE Plus |
| Has a rotary dial i | ✖ |