| Keyboard Type i | Gaming, Mechanical (165 others) |
| Keyboard Layout Size i | Tenkeyless (80%) (58 others) |
| Profile i | Standard (183 others) |
| Connectivity i | Wireless & wired (136 others) |
| Connection type i | Bluetooth, 2.4GHz wireless, USB (68 others) |
| Polling rate i | 1000 Hz (162 others) |
| Battery Life i | 45 hours (1 other) |
| Designed for mac i | ✖ |
| Has rgb lighting i | ✔ (214 others) |
| Has A Backlit Keyboard i | ✔ (209 others) |
| Case Material i | Plastic, AluminumSteelSeries Apex Pro TKL Wireless (2023) |
| Case Colors i | BlackSteelSeries Apex Pro TKL Wireless (2023) |
| Has adjustable feet i | ✔ (228 others) |
| Includes a wrist rest i | ✔ (58 others) |
| Switch Type i | Hall effectSteelSeries Apex Pro TKL Wireless (2023) |
| Switch Feel i | LinearSteelSeries Apex Pro TKL Wireless (2023) |
| Hot swappable switches i | ✖ |
| Switch Name i | OmniPoint 2.0 (2 others) |
| Actuation Distance (min) i | 0.1 mm (57 others) |
| Actuation Distance (max) i | 4 mm (31 others) |
| Actuation Force i | 40 g (29 others) |
| Keyboard Layout i | ANSI (United States)SteelSeries Apex Pro TKL Wireless (2023) |
| Keycap Type i | PBT, Double-shotSteelSeries Apex Pro TKL Wireless (2023) |
| Keycap Profile i | OEMSteelSeries Apex Pro TKL Wireless (2023) |
| Uses a standard key layout i | ✔ (228 others) |
| Media Keys i | Via Fn keySteelSeries Apex Pro TKL Wireless (2023) |
| Has a rotary dial i | ✔ (98 others) |