| Keyboard Type i | Gaming, Mechanical (165 others) |
| Keyboard Layout Size i | Tenkeyless (80%) (58 others) |
| Profile i | Standard (183 others) |
| Connectivity i | Wired (93 others) |
| Connection type i | USB (92 others) |
| Polling rate i | 1000 Hz (162 others) |
| Designed for mac i | ✖ |
| Has a detachable cable i | ✔ (87 others) |
| Has rgb lighting i | ✔ (214 others) |
| Has A Backlit Keyboard i | ✔ (209 others) |
| Case Material i | Plastic, AluminumRazer Huntsman V3 Pro TKL |
| Case Colors i | Black, WhiteRazer Huntsman V3 Pro TKL |
| Has adjustable feet i | ✔ (228 others) |
| Includes a wrist rest i | ✔ (58 others) |
| Switch Type i | OpticalRazer Huntsman V3 Pro TKL |
| Switch Feel i | LinearRazer Huntsman V3 Pro TKL |
| Hot swappable switches i | ✖ |
| Switch Name i | Razer Analog Optical Gen 2 |
| Actuation Distance (min) i | 0.1 mm (57 others) |
| Actuation Distance (max) i | 4 mm (31 others) |
| Actuation Force i | 48 g (6 others) |
| Keyboard Layout i | ANSI (United States)Razer Huntsman V3 Pro TKL |
| Keycap Type i | PBT, Double-shotRazer Huntsman V3 Pro TKL |
| Keycap Profile i | OEMRazer Huntsman V3 Pro TKL |
| Uses a standard key layout i | ✔ (228 others) |
| Media Keys i | Via Fn keyRazer Huntsman V3 Pro TKL |
| Has a rotary dial i | ✔ (98 others) |