| Keyboard Type i | Gaming, Mechanical (165 others) |
| Keyboard Layout Size i | Full (100%) (47 others) |
| Profile i | Low-profile (37 others) |
| Connectivity i | Wireless & wired (136 others) |
| Connection type i | Bluetooth, 2.4GHz wireless, USB (68 others) |
| Polling rate i | 8000 Hz (65 others) |
| Battery Life i | 40 hours (4 others) |
| Designed for mac i | ✖ |
| Has rgb lighting i | ✔ (214 others) |
| Has A Backlit Keyboard i | ✔ (209 others) |
| Case Material i | Aluminum, PlasticRazer Deathstalker V2 Pro |
| Case Colors i | Black, WhiteRazer Deathstalker V2 Pro |
| Has adjustable feet i | ✔ (228 others) |
| Includes a wrist rest i | ✖ |
| Switch Type i | OpticalRazer Deathstalker V2 Pro |
| Switch Feel i | LinearRazer Deathstalker V2 Pro |
| Hot swappable switches i | ✔ (163 others) |
| Switch Name i | Razer Low-Profile Optical Switches (1 other) |
| Actuation Force i | 46 g (3 others) |
| Keyboard Layout i | ANSI (United States)Razer Deathstalker V2 Pro |
| Keycap Type i | ABSRazer Deathstalker V2 Pro |
| Keycap Profile i | DSARazer Deathstalker V2 Pro |
| Uses a standard key layout i | ✔ (228 others) |
| Media Keys i | Dedicated media keysRazer Deathstalker V2 Pro |
| Has a rotary dial i | ✔ (98 others) |