| Keyboard Type i | Gaming, Mechanical, Standard (3 others) |
| Keyboard Layout Size i | Compact (75%) (40 others) |
| Profile i | Standard (183 others) |
| Connectivity i | Wireless & wired (136 others) |
| Connection type i | Bluetooth, 2.4GHz wireless, USB (68 others) |
| Polling rate i | 1000 Hz (162 others) |
| Battery Life i | 160 hours (3 others) |
| Designed for mac i | ✖ |
| Has rgb lighting i | ✔ (214 others) |
| Has A Backlit Keyboard i | ✔ (209 others) |
| Case Material i | Plastic, AluminumNuPhy Field75 |
| Case Colors i | Black, White, PinkNuPhy Field75 |
| Has adjustable feet i | ✔ (228 others) |
| Includes a wrist rest i | ✖ |
| Backlight Facing Direction i | North-facing (55 others) |
| Switch Type i | MechanicalNuPhy Field75 |
| Switch Feel i | LinearNuPhy Field75 |
| Hot swappable switches i | ✔ (163 others) |
| Switch Name i | Cherry MX Speed Silver (1 other) |
| Actuation Force i | 45 g (85 others) |
| Total Travel Distance i | 3.4 mm (6 others) |
| Keyboard Layout i | ANSI (United States)NuPhy Field75 |
| Keycap Type i | PBT, Double-shotNuPhy Field75 |
| Keycap Profile i | OEMNuPhy Field75 |
| Uses a standard key layout i | ✔ (228 others) |
| Media Keys i | Dedicated media keysNuPhy Field75 |
| Has a rotary dial i | ✖ |