| Keyboard Type i | Mechanical (33 others) |
| Keyboard Layout Size i | Full (100%) (47 others) |
| Profile i | Standard (183 others) |
| Connectivity i | Wireless & wired (136 others) |
| Connection type i | USB, Bluetooth (12 others) |
| Polling rate i | 1000 Hz (162 others) |
| Designed for mac i | ✖ |
| Has rgb lighting i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Case Material i | PlasticLeopold NP900RBT |
| Plate Material i | FR4 (16 others) |
| Case Colors i | BlackLeopold NP900RBT |
| Has adjustable feet i | ✔ (228 others) |
| Includes a wrist rest i | ✖ |
| Switch Type i | MechanicalLeopold NP900RBT |
| Switch Feel i | LinearLeopold NP900RBT |
| Hot swappable switches i | ✖ |
| Switch Name i | Cherry MX Red (12 others) |
| Actuation Force i | 45 g (85 others) |
| Total Travel Distance i | 4 mm (87 others) |
| Keyboard Layout i | ANSI (United States)Leopold NP900RBT |
| Keycap Type i | PBT, Double-shotLeopold NP900RBT |
| Keycap Profile i | CherryLeopold NP900RBT |
| Uses a standard key layout i | ✔ (228 others) |
| Media Keys i | Via Fn keyLeopold NP900RBT |
| Has a rotary dial i | ✖ |