| Keyboard Type i | Gaming, Mechanical, Standard (3 others) |
| Keyboard Layout Size i | Compact (75%) (40 others) |
| Profile i | Standard (183 others) |
| Connectivity i | Wireless & wired (136 others) |
| Connection type i | USB, Bluetooth, 2.4GHz wireless (10 others) |
| Polling rate i | 1000 Hz (162 others) |
| Mount Type i | Gasket mount (84 others) |
| Battery Life i | 100 hours (31 others) |
| Designed for mac i | ✔ (82 others) |
| Has rgb lighting i | ✔ (214 others) |
| Has A Backlit Keyboard i | ✔ (209 others) |
| Case Material i | Plastic, AluminumLemokey P1 HE |
| Plate Material i | Aluminum (98 others) |
| Case Colors i | Black, WhiteLemokey P1 HE |
| Has adjustable feet i | ✔ (228 others) |
| Includes a wrist rest i | ✖ |
| Backlight Facing Direction i | North-facing (55 others) |
| Switch Type i | Hall effectLemokey P1 HE |
| Switch Feel i | LinearLemokey P1 HE |
| Hot swappable switches i | ✔ (163 others) |
| Switch Name i | Gateron Double-Rail Magnetic Switch (1 other) |
| Actuation Distance (min) i | 0.2 mm (10 others) |
| Actuation Distance (max) i | 3.8 mm (10 others) |
| Actuation Force i | 40 g (29 others) |
| Total Travel Distance i | 3.8 mm (10 others) |
| Keyboard Layout i | ANSI (United States)Lemokey P1 HE |
| Keycap Type i | PBT, Double-shotLemokey P1 HE |
| Keycap Profile i | CherryLemokey P1 HE |
| Uses a standard key layout i | ✔ (228 others) |
| Media Keys i | Via Fn keyLemokey P1 HE |
| Has a rotary dial i | ✔ (98 others) |