| Keyboard Type i | Mechanical (33 others) |
| Keyboard Layout Size i | Tenkeyless (80%) (58 others) |
| Profile i | Standard (183 others) |
| Connectivity i | Wired (93 others) |
| Connection type i | USB (92 others) |
| Polling rate i | 8000 Hz (65 others) |
| Mount Type i | Tray mount (14 others) |
| Designed for mac i | ✔ (82 others) |
| Has a detachable cable i | ✔ (87 others) |
| Has rgb lighting i | ✔ (214 others) |
| Has A Backlit Keyboard i | ✔ (209 others) |
| Case Material i | PlasticKeychron C1 Pro 8K |
| Case Colors i | SilverKeychron C1 Pro 8K |
| Has adjustable feet i | ✔ (228 others) |
| Includes a wrist rest i | ✖ |
| Switch Type i | MechanicalKeychron C1 Pro 8K |
| Switch Feel i | LinearKeychron C1 Pro 8K |
| Hot swappable switches i | ✔ (163 others) |
| Switch Name i | Keychron Super Red |
| Actuation Distance (min) i | 0.2 mm (10 others) |
| Actuation Distance (max) i | 3.8 mm (10 others) |
| Actuation Force i | 45 g (85 others) |
| Total Travel Distance i | 4 mm (87 others) |
| Keyboard Layout i | ANSI (United States)Keychron C1 Pro 8K |
| Keycap Type i | Double-shot, PBTKeychron C1 Pro 8K |
| Keycap Profile i | CherryKeychron C1 Pro 8K |
| Uses a standard key layout i | ✔ (228 others) |
| Media Keys i | Via Fn keyKeychron C1 Pro 8K |
| Has a rotary dial i | ✖ |