| Keyboard Type i | Gaming, Mechanical (165 others) |
| Keyboard Layout Size i | Full (100%), Compact (65%) |
| Profile i | Standard (183 others) |
| Connectivity i | Wired (93 others) |
| Connection type i | USB (92 others) |
| Polling rate i | 1000 Hz (162 others) |
| Mount Type i | Gasket mount (84 others) |
| Designed for mac i | ✖ |
| Has a detachable cable i | ✔ (87 others) |
| Has rgb lighting i | ✔ (214 others) |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Case Material i | Plastic, AluminumGlorious GMMK 3 65% |
| Plate Material i | Aluminum (98 others) |
| Case Colors i | Black, WhiteGlorious GMMK 3 65% |
| Has adjustable feet i | ✔ (228 others) |
| Includes a wrist rest i | ✖ |
| Switch Type i | MechanicalGlorious GMMK 3 65% |
| Switch Feel i | LinearGlorious GMMK 3 65% |
| Hot swappable switches i | ✔ (163 others) |
| Switch Name i | Glorious Fox (2 others) |
| Actuation Force i | 48 g (6 others) |
| Total Travel Distance i | 4.1 mm (4 others) |
| Keyboard Layout i | ANSI (United States)Glorious GMMK 3 65% |
| Keycap Type i | PBT, Double-shotGlorious GMMK 3 65% |
| Keycap Profile i | OEMGlorious GMMK 3 65% |
| Uses a standard key layout i | ✔ (228 others) |
| Media Keys i | Via Fn keyGlorious GMMK 3 65% |
| Has a rotary dial i | ✔ (98 others) |