| Keyboard Type i | Mechanical, Standard (4 others) |
| Keyboard Layout Size i | Tenkeyless (80%) (58 others) |
| Profile i | Standard (183 others) |
| Connectivity i | Wired (93 others) |
| Connection type i | USB (92 others) |
| Polling rate i | 1000 Hz (162 others) |
| Designed for mac i | ✖ |
| Has a detachable cable i | ✔ (87 others) |
| Has rgb lighting i | ✔ (214 others) |
| Has A Backlit Keyboard i | ✔ (209 others) |
| Case Material i | PlasticDucky One RGB TKL |
| Case Colors i | BlackDucky One RGB TKL |
| Has adjustable feet i | ✔ (228 others) |
| Includes a wrist rest i | ✖ |
| Switch Type i | MechanicalDucky One RGB TKL |
| Switch Feel i | LinearDucky One RGB TKL |
| Hot swappable switches i | ✖ |
| Switch Name i | Cherry MX Red (12 others) |
| Actuation Force i | 46 g (3 others) |
| Total Travel Distance i | 4 mm (87 others) |
| Keyboard Layout i | ANSI (United States)Ducky One RGB TKL |
| Keycap Type i | PBT, Double-shotDucky One RGB TKL |
| Keycap Profile i | CherryDucky One RGB TKL |
| Uses a standard key layout i | ✔ (228 others) |
| Media Keys i | Via Fn keyDucky One RGB TKL |
| Has a rotary dial i | ✖ |