| Keyboard Type i | Mechanical (33 others) |
| Keyboard Layout Size i | Compact (75%) (40 others) |
| Profile i | Standard (183 others) |
| Connectivity i | Wireless & wired (136 others) |
| Connection type i | Bluetooth, 2.4GHz wireless, USB (68 others) |
| Polling rate i | 1000 Hz (162 others) |
| Mount Type i | Gasket mount (84 others) |
| Designed for mac i | ✖ |
| Has rgb lighting i | ✔ (214 others) |
| Has A Backlit Keyboard i | ✔ (209 others) |
| Case Material i | Plastic, AluminumDrop Wobkey Rainy75 |
| Plate Material i | FR4 (16 others) |
| Case Colors i | Black, White, Blue, Gray, Pink, SilverDrop Wobkey Rainy75 |
| Has adjustable feet i | ✔ (228 others) |
| Includes a wrist rest i | ✖ |
| Switch Type i | MechanicalDrop Wobkey Rainy75 |
| Switch Feel i | LinearDrop Wobkey Rainy75 |
| Hot swappable switches i | ✔ (163 others) |
| Switch Name i | Standard White HMX Violet Linear |
| Actuation Force i | 45 g (85 others) |
| Total Travel Distance i | 3.5 mm (31 others) |
| Keyboard Layout i | ANSI (United States)Drop Wobkey Rainy75 |
| Keycap Type i | PBT, Double-shotDrop Wobkey Rainy75 |
| Keycap Profile i | OEMDrop Wobkey Rainy75 |
| Uses a standard key layout i | ✔ (228 others) |
| Media Keys i | Via Fn keyDrop Wobkey Rainy75 |
| Has a rotary dial i | ✖ |