| Keyboard Type i | Mechanical (33 others) |
| Keyboard Layout Size i | Compact (60%) (27 others) |
| Profile i | Low-profile (37 others) |
| Connectivity i | Wireless & wired (136 others) |
| Connection type i | Bluetooth, USB (30 others) |
| Polling rate i | 1000 Hz (162 others) |
| Designed for mac i | ✔ (82 others) |
| Has rgb lighting i | ✔ (214 others) |
| Has A Backlit Keyboard i | ✔ (209 others) |
| Case Material i | PlasticCooler Master SK622 60% Wireless |
| Case Colors i | GrayCooler Master SK622 60% Wireless |
| Has adjustable feet i | ✔ (228 others) |
| Includes a wrist rest i | ✔ (58 others) |
| Switch Type i | MechanicalCooler Master SK622 60% Wireless |
| Switch Feel i | LinearCooler Master SK622 60% Wireless |
| Hot swappable switches i | ✖ |
| Switch Name i | TTC Low Profile Mechanical Switch Red |
| Actuation Force i | 45 g (85 others) |
| Total Travel Distance i | 3.2 mm (6 others) |
| Keyboard Layout i | ANSI (United States)Cooler Master SK622 60% Wireless |
| Keycap Type i | PBTCooler Master SK622 60% Wireless |
| Keycap Profile i | OEMCooler Master SK622 60% Wireless |
| Uses a standard key layout i | ✔ (228 others) |
| Media Keys i | Via Fn keyCooler Master SK622 60% Wireless |
| Has a rotary dial i | ✖ |