| Keyboard Type i | Gaming, Mechanical (165 others) |
| Keyboard Layout Size i | Full (98%) (2 others) |
| Profile i | Standard (183 others) |
| Connectivity i | Wireless & wired (136 others) |
| Connection type i | USB, Bluetooth, 2.4GHz wireless (10 others) |
| Polling rate i | 1000 Hz (162 others) |
| Mount Type i | Gasket mount (84 others) |
| Designed for mac i | ✖ |
| Has rgb lighting i | ✔ (214 others) |
| Has A Backlit Keyboard i | ✔ (209 others) |
| Case Material i | Plastic, AluminumCooler Master MK770 Wireless |
| Case Colors i | GrayCooler Master MK770 Wireless |
| Has adjustable feet i | ✔ (228 others) |
| Includes a wrist rest i | ✖ |
| Switch Type i | MechanicalCooler Master MK770 Wireless |
| Switch Feel i | ClickyCooler Master MK770 Wireless |
| Hot swappable switches i | ✔ (163 others) |
| Switch Name i | Kailh Box V2 Switch Red |
| Actuation Force i | 45 g (85 others) |
| Total Travel Distance i | 3.6 mm (8 others) |
| Keyboard Layout i | ANSI (United States)Cooler Master MK770 Wireless |
| Keycap Type i | PBT, Double-shotCooler Master MK770 Wireless |
| Keycap Profile i | OEMCooler Master MK770 Wireless |
| Uses a standard key layout i | ✔ (228 others) |
| Media Keys i | Via Fn keyCooler Master MK770 Wireless |
| Has a rotary dial i | ✔ (98 others) |