| Keyboard Type i | Gaming, Mechanical (165 others) |
| Keyboard Layout Size i | Compact (60%) (27 others) |
| Profile i | Standard (183 others) |
| Connectivity i | Wired (93 others) |
| Connection type i | USB (92 others) |
| Polling rate i | 8000 Hz (65 others) |
| Mount Type i | Gasket mount (84 others) |
| Designed for mac i | ✖ |
| Has a detachable cable i | ✔ (87 others) |
| Has rgb lighting i | ✔ (214 others) |
| Has A Backlit Keyboard i | ✔ (209 others) |
| Case Material i | Plastic, AluminumAULA AG60 |
| Plate Material i | Aluminum (98 others) |
| Case Colors i | Black, White, Red, Blue, PinkAULA AG60 |
| Has adjustable feet i | ✔ (228 others) |
| Includes a wrist rest i | ✖ |
| Backlight Facing Direction i | South-facing (60 others) |
| Switch Type i | Hall effectAULA AG60 |
| Switch Feel i | LinearAULA AG60 |
| Hot swappable switches i | ✔ (163 others) |
| Switch Name i | Aether Magnetic Switch |
| Actuation Distance (min) i | 0.1 mm (57 others) |
| Actuation Distance (max) i | 4 mm (31 others) |
| Actuation Force i | 40 g (29 others) |
| Total Travel Distance i | 3 mm (14 others) |
| Keyboard Layout i | ANSI (United States)AULA AG60 |
| Keycap Type i | PBT, Double-shotAULA AG60 |
| Keycap Profile i | OEMAULA AG60 |
| Uses a standard key layout i | ✔ (228 others) |
| Media Keys i | Via Fn keyAULA AG60 |
| Has a rotary dial i | ✖ |