| Weight i | 8 g (5 others) |
| Has active noise cancellation (anc) i | ✔ (20 others) |
| Driver Unit Size i | 10 mm (2 others) |
| Number of microphones i | 2 (24 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (73 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (49 others) |
| Can Be Used Wirelessly i | ✔ (71 others) |
| Bluetooth Version i | 2.1 (23 others) |
| Maximum bluetooth range i | 9.1 m (2 others) |