| Weight i | 8.4 g (1 other) |
| Lowest frequency i | 300 Hz (2 others) |
| Highest frequency i | 3000 Hz |
| Impedance i | 32 Ohms (9 others) |
| Has a noise canceling microphone i | ✔ (49 others) |
| Number of microphones i | 1 (47 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (73 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (49 others) |
| Can Be Used Wirelessly i | ✔ (71 others) |
| Bluetooth Version i | 3 (28 others) |
| Maximum bluetooth range i | 10 m (47 others) |