| Has active noise cancellation (anc) i | ✔ (20 others) |
| Has passive noise reduction i | ✔ (12 others) |
| Lowest frequency i | 20 Hz (8 others) |
| Has a neodymium magnet i | ✔ (8 others) |
| Highest frequency i | 15000 Hz (1 other) |
| Driver Unit Size i | 8 mm |
| Has a noise canceling microphone i | ✔ (49 others) |
| Number of microphones i | 1 (47 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (73 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (49 others) |
| Can Be Used Wirelessly i | ✔ (71 others) |
| Bluetooth Version i | 2.1 (23 others) |
| Maximum bluetooth range i | 10 m (47 others) |