QCY H3S features 750 mAh battery.
| Fit i | Over-ear (482 others) |
| Weight i | 240 g (10 others) |
| Has a detachable cable i | ✖ |
| Water resistance i | None (332 others) |
| Can be folded i | ✔ (370 others) |
| Is designed for kids i | ✖ |
| Has a tangle free cable i | ✖ |
| Has active noise cancellation (anc) i | ✔ (332 others) |
| Lowest frequency i | 20 Hz (287 others) |
| Highest frequency i | 20000 Hz (256 others) |
| Driver Unit Size i | 40 mm (343 others) |
| Supports spatial audio i | ✔ (75 others) |
| Has passive noise reduction i | ✔ (420 others) |
| Battery Life i | 102 hours |
| Has usb type c i | ✔ (277 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (376 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Battery Power i | 750 mAh (6 others) |
| Has A Solar Power Battery i | ✖ |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (405 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Connectivity i | Wireless (226 others) |
| Bluetooth Version i | 6 (9 others) |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx i | ✖ |
| Has ldac i | ✔ (68 others) |
| Has ldhc i | ✖ |
| Has bluetooth le audio i | ✖ |
| Has aptx low latency i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |