Motorola Pulse Escape Plus features Unknown. Help us by suggesting a value. battery.
Against the Pulse 120 Bass, weighs 243g more at 411g.
| Fit i | Over-ear (482 others) |
| Weight i | 411 g |
| Has a detachable cable i | ✔ (468 others) |
| Water resistance i | Water resistant (23 others) |
| Can be folded i | ✔ (370 others) |
| Has a tangle free cable i | ✔ (296 others) |
| Travel bag is included i | ✖ |
| Has active noise cancellation (anc) i | ✖ |
| Lowest frequency i | 20 Hz (287 others) |
| Highest frequency i | 20000 Hz (256 others) |
| Driver Unit Size i | 40 mm (343 others) |
| Has a neodymium magnet i | ✔ (233 others) |
| Has passive noise reduction i | ✔ (420 others) |
| Battery Life i | 20 hours (31 others) |
| Has usb type c i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (376 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (405 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Connectivity i | Wireless (226 others) |
| Bluetooth Version i | 4.1 (24 others) |
| Has a 3.5mm male connector i | ✔ |