Jabra Evolve 10 offers a balanced combination of features.
| Fit i | On-ear (75 others) |
| Weight i | 141.5 g |
| Has a detachable cable i | ✖ |
| Water resistance i | None (332 others) |
| Can be folded i | ✔ (370 others) |
| Is designed for kids i | ✖ |
| Has a tangle free cable i | ✔ (296 others) |
| Travel bag is included i | ✖ |
| Has an open back design i | ✖ |
| Has active noise cancellation (anc) i | ✖ |
| Lowest frequency i | 20 Hz (287 others) |
| Highest frequency i | 20000 Hz (256 others) |
| Supports spatial audio i | ✖ |
| Sound pressure level i | 117 dB/mW (7 others) |
| Has a neodymium magnet i | ✖ |
| Has passive noise reduction i | ✔ (420 others) |
| Connectivity i | Wired (175 others) |